צמיג לרכב

כבר למעלה ממאה שנים שהעולם מייצר צמיגים, אך מלבד אותה הצורה העגולה אין הרבה דמיון בין צמיג אשר יוצר לפני 100 שנה. הצמיגים שונים מכל הבחינות, זה נוגע לעיצוב, לחומרים ולתהליך הייצור.

נהוג לחשוב שצמיג עשוי מגומי, זה נכון ברמת העיקרון אך האמת שמדובר בתרכובות אשר עברו אבולוציה של יותר ממאה שנות מחקר. מדובר בעשרות רבות ואפילו מאות חומרים וכימיקלים שונים המעורבים בייצור הצמיג, ביניהם גומי סינטטי, גומי טבעי ואפילו חומרים טבעיים כמו קליפות אגוזים ושמנים אשר מקורם בצומח. מעבדות המחקר והפיתוח של יצרניות הצמיגים לעולם לא נחות ותמיד מחפשות את החומרים הטובים ביותר לייצור צמיגים. מדע החומרים מהם עשוי הצמיג משפיע על אופן הייצור, עלויות הייצור, עמידות הצמיג, אורך החיים של הצמיג וכל תכונותיו.

לא רק החומרים מהם עשוי הצמיג  משפיעים על ביצועיו, יש לעיצוב הצמיג חלק נכבד בביצועי הצמיג. כל חריץ ומגרעת שיש בסוליית הצמיג מקורם באלפי שעות מחקר ופיתוח במעבדות, סימולציות וניסויי שטח.

יצרני הצמיגים עוסקים רבות בפיתוח צמיגים טובים יותר, כאשר אני אומר טובים יותר אני מתכוון לבטיחותיים יותר, עמידים יותר, חסכוניים בדלק ובעלי ביצועים משופרים. אך ליצרני הצמיגים ישנה דאגה נוספת והיא הדאגה לאיכות הסביבה. כל יצרן צמיגים שמכבד את עצמו מציג דגם של "צמיג ירוק". צמיג ירוק הוא צמיג ידידותי לסביבה והדבר מתבטא בדרך כלל בשני מישורים – תהליכי ייצור ידידותיים לסביבה וצמיג בעל צריכת דלק נמוכה המפחית את פליטת גזי החממה.

ישנה הערכה כי בעולם מייצרים למעלה ממיליארד צמיגים מסוגים שונים כל שנה. ישנם מאות מפעלים העוסקים בייצור צמיגים בארה"ב, קוריאה, סין, צרפת, גרמניה ועוד מדינות רבות. כל יצרן צמיגים מפתח את הטכנולוגיות שלו בעצמו וישנו שוני גדול בין יצרני הצמיגים השונים

No Comments Yet.

Leave a comment

404