צמיגים

מרכיב הבטיחות מספר אחת ברכב שלכם - הצמיגים

כולנו כבר יודעים שאביזר הרכב החשוב ביותר הוא הצמיג. בחירת הצמיגים אותם תתקינו ברכב בשילוב עם הדרך שבה תתחזקו אותם הן אלה שיקבעו את רמת הבטיחות שלכם ושל האנשים הנוסעים לצדכם ברכב. אין זה משנה באיזו מכונית בחרתם לנהוג, מה הם תנאי השטח בהם אתם מרבים לנהוג או מה היא המהירות בה אתם נוהגים, מה שחשוב זה סוג הצמיגים אשר מבודדים בין הכביש לבין הרכב ואחראים על מרחק הבלימה, אחיזת הכביש ושאר מערכות הבטיחות המותקנות ברכב שלכם. רבים מאיתנו לא מודעים שסוג הצמיגים שנבחר להתקין, ישפיעו באופן ניכר על נוחות הנסיעה, על כמות הדלק שהרכב יצרוך ועל יכולות העצירה שלו.

 

tires12

 

דגשים להחלפת צמיגים חדשים

 • מומלץ לבצע השוואת מחירים לפני שבוחרים צמיג.
 • בחרו שם של יצרן מוכר. מותג = איכות.
 • היו חשדניים אם מדובר בצמיגים זולים במיוחד.
 • השתדלו שארבעת הצמיגים יהיו תואמים, אם זה לא אפשרי לפחות התאימו אותם בזוגות.
 • קחו בחשבון את המאפיינים הבאים של הצמיג: החומרים ממנו הוא עשוי, מידת אחיזה, אורך חיים, התאמה לכביש רטוב, מרחק בלימה, נוחות נסיעה וחיסכון בדלק.
 • התאימו את הצמיגים לסוג הרכב.
 • התאימו את מידות הצמיגים לפי הדרישות המצויינות ברישיון הרכב ולפי סיווג המהירות.
 • התייעצו עם בעל מקצוע המבין בתחום אך הישארו סקרנים, שאלו שאלות ואל תראו אדישות וחוסר בקיאות בנושא.
 • בדקו את המידע על הצמיגים לפני הרכישה: מידה, גיל ורמת מהירות.
 • זכרו, לחץ האוויר חייב להיות לפי המלצת היצרן.
 • מומלץ לא לרכוש צמיג שזמן הייצור שלו עולה על שנה.
 • החלפת צמיגים מומלץ לבצע אחת לשלוש שנים.

 

tires11

כיצד קוראים את הסימונים המוטבעים על הצמיגים לרכב ?

היצרניות השונות מחוייבות להטביע על הצמיגים לרכב אותם הן מייצרות חותמות וסימונים שונים. כל סימון מסמל תכונות ומאפיינים אחרים, במאמר הבא נציג בפניכם מה כל סימון מסמל. הבנת הסימונים תעזור לכם לבחור את הצמיגים המתאימים עבור הרכב, עבור הצרכים שלכם ותאפשר לכם נסיעה נוחה, בטוחה וחסכונית גם יחד. לצורך הדוגמא נבחר את הסימון הבא: .R16 250/55 T1810

 

כעת נפרש כל חלק בסימון שציינו:

 • האות R נמצאת על רוב הצמיגים המיוצרים בשוק ומסמלת צמיגים רדיאליים (הפרדה בין עבודת החישוק לעבודת הסולייה, כאשר דופן הצמיג מתווכת בין השניים ו׳לוקחת׳ את רוב הלחץ המופעל על הצמיג). האות חייבת להימצא על כל צמיג המשווק בישראל, לכן הקפידו לבדוק שהיא אכן קיימת.
 • המספר שאחרי האותו R, כלומר במקרה הנ״ל 16, מסמן את מספר האינצ׳ים של הגלגל. למעשה, מספר האינצ׳ים מסייע לנו לבחור את הצמיג המתאים לפי הפרטים המצויינים ברישיון הרכב. ההמלצה היא לא לרכוש צמיגים במידה קטנה או גדולה מדי. רכישה של צמיגים שלא יותאמו באופן מושלם לגלגלי הרכב עלולה ליצור ליקויים בנסיעה.
 • המספרים הבאים בתור הם 250/55. המספר הראשון מסמן את הרוחב של סוליית הצמיגים (במילימטרים) והמספר שאחריו - 55 מסמן את גובה הדופן של סוליית הצמיג. מדובר בהפרש בין הגלגל לבין הסולייה.  בשונה מהמספר הראשון הנמדד במילימטרים, מספר זה מציין את האחוז מתוך רוחב הסוליה. כלומר במקרה הנ״ל גובה דופן הצמיג הוא ס״מ 55% מ-250 (דורש חישוב קצר).
 • הסימון האחרון הוא T1810
 • סימון זה מציין את זמן הייצור של הצמיג אותו נרצה לרכוש. במקרה שלנו המספר הראשון - 18 מציין את השבוע באותה שנה, בעוד המספר השני- 10 מציין את שנת הייצור. כלומר את הצמיג ייצרו בשבוע ה-18 של שנת 2010. בכדי שהצמיגים אותם נבחר יהיו איכותיים ובטוחים לנסיעה, מומלץ שלא לבחור צמיגים שתאריך הייצור שלהם עולה על שנה. גם אם נוסעים ברכב ישן יחסית, בחירת צמיגים חדשים תאפשר לכם נסיעה בטיחותית עם אחיזת כביש אופטימלית, חיסכון משמעותי בצריכת הדלק ומרחק בלימה בטוח.

צמיגים לרכב במבצע

צמיגים איכותיים לרכב במבצע - צמיגים במחירים אטרקטיבים

קיימים בשוק הרכבים אין ספור של צמיגים המיוצרים על ידי מגוון חברות והיצרניות בעולם. צרכן נבון יבצע לפני הרכישה סקר שוק מעמיק הכולל בדיקה של המותגים השונים והמחירים המוצעים, במטרה לרכוש את הצמיגים האיכותיים ביותר במחיר שווה לכל נפש. רכישת צמיגים במבצע איננה מעידה על חוסר אחריות או מהווה סיכון בטיחותי, שכן היצרניות השונות מעמידות את הצמיגים השונים במחירים מעולים במטרה להניע את השוק ולקדם מכירות. למה לרכוש כל צמיג באלפי שקלים אם ניתן להשיג את אותו הצמיג בדיוק או לחילופין צמיג דומה במחצית המחיר?.

 

דירוג צמיגים

אחד הדברים החשובים ביותר לבדוק בצמיגי הרכב זה את רמת הדירוג שלהם. כלומר צמיגים בעלי דירוג גבוה יותר יהיו בטיחותיים יותר במיוחד שמדובר בנהיגה על כביש רטוב. דירוג צמיגים מאפשר לדעת בוודאות האם הצמיג כשיר לנהיגה בטוחה או לא. חברות רבות מציעות מגוון רחב של מציגים למכירה אבל בכדי לבחור את הצמיג הטוב והאיכותי ביותר צריך שיהיה בעל רמת דירוג גבוהה.

 

במצב של כביש רטוב מה שחשוב הוא שהצמיג ייצמד לכביש ולא יחליק וחלילה יגרום לתאונה ולכן ככל שאחיזת הכביש כלומר הצמדות הגלגל לכביש היא גבוהה יותר כך יודעים שהצמיג טוב. משמעות דירוג צמיגים היא מאוד משמעותית קימות מספר רמות בדירוג צמיגים שרמה A היא הטובה ביותר ואחיזת הכביש של צמיגים אלו היא טוטאלית לבין רמה F שהיא דירוג הצמיגים הנמוך ביותר ומה בעצם המשמעות של זה? 18  מטרים שיכולים להיות קריטיים במיוחד בכבישים רטובים.

 

איך באמת יודעים שמדובר בדירוג צמיגים גבוה? על כל צמיג ישנה תווית / מדבקה שמראה את תו התקן האירופאי בו מאשרים שהצמיג אכן בעל רמת דירוג גבוהה. חשוב להקפיד לרכוש צמיג חדש ואם מסיבה כל שהיא לא ניתן לרכוש חדש חשוב שהוא יהיה בן פחות משנה.

 

לפני שרוכשים צמיג כדאי לעשות סקר ולבדוק בדיוק היכן לרכוש את הצמיגים הללו, לא מומלץ להתפשר בעניין ועדיף לדרוש את רמת דירוג הצמיגים הגבוהה ביותר, גם מבחינה בטיחותית וגם צמיגים בעלי איכות גבוהה ודירוג A הם מחזיקים מעמד זמן רב ולא צריך להחליף כל שנה צמיגים, מדובר על עלות לא קטנה אבל בהחלט כדאי להשקיע הרי כל השילדה של הרכב בעצם יושבת על 4 גלגלים וכאשר רמת הדירוג שלהם היא נחותה גם הנהיגה לא בטוחה ומסכנת את יושביה וגם את סביבת הנהגים. עדיף להתייעץ עם בעל מקצוע מומחה כדי שיספק את המידע ידריך אתכם בדיוק היכן לרכוש צמיגים איכותיים בעלי דירוג גבוהה וכמובן בעלי מוסכים או רשת מוכרת המתמחה בתחום הרכב. ולא במקום אחר שאינו ראוי לרכישת צמיגים.

 

לפני הרכישה מומלץ לבדוק

מבצעי הצמיגים הם אקט שיווקי ואינו מתוכנן במטרה להיפטר ממלאי פגום. בכל מקרה שלא יהיה, לפני רכישת הצמיגים בדקו את שנת הייצור (מומלץ לרכוש צמיגים שתאריך ייצורם לא עולה על שנה עד שנתיים), את המותג של הצמיג, קיומו של האות R המסמלת שהצמיגים מיוצרים בשיטה חדשנית, סוג של תקן ייצור. כמו כן, לפני הרכישה חשוב לוודא שיש התאמה מלאה בין המידע המצוין ברישיון הרכב לבין מאפייניו ונתוניו של הצמיג אותו אתם רוכשים. ניתן לרכוש צמיגים ממותגים, המיוצרים על ידי חברה בעלת שם עולמי במחירי מבצע נוחים ומשתלמים במיוחד. זכרו, במידה והצמיגים שלכם בלויים, שחוקים ודורשים החלפה מכל סיבה שהיא, אין זה אומר שיש לחכות למחיר מבצע בכדי להחליף את הצמיגים בהם אתם מעוניינים. אם הצמיגים שלכם שחוקים, אסור להמתין, יש להחליפ מיד, שכן המתנה כזו או אחרת עלולה לסכן את חייכם ואת הסובבים אתכם.

 

איך בוחרים צמיגים במבצע?

 1. בודקים צמיגים המתאימים למאפייני הרכב שלכם במספר מקומות.
 2. משווים מחירים בין המקומות השונים.
 3. מוודאים שהצמיגים בעלי התקנים המתאימים ומיוצרים בשנה רלוונטית.
 4. שואלים שאלות כמו ממה הצמיגים מיוצרים, איך כדאי לתחזק את הצמיגים בצורה נכונה, כמה שנות אחריות מקבלים יחד עם הרכישה ועוד.
 5. בודקים שהצמיגים מותאים לנתוני הרכב.
 6. משלמים על צמיגים במבצע ונהנים מרמת בטיחות מושלמת, אחיזת כביש אופטימלית, נסיעה נוחה ומרחק בלימה נכון.

 

מיחזור צמיגים

 תחום איכות הסביבה הוא נוגע לכולנו והוא חשוב מאוד ואנו רוצים לחיות בסביבה טובה ונקייה יותר וגם כמובן בריאה יותר, התחום הזה מקבל תאוצה רבה יותר וגם הגיע לתחום הצמיגים מדובר על מיחזור צמיגים, כן אנו יודעים שמיחזור צמיגים הוא אחד היתרונות החשובים בסביבה שלנו ואם אנו יכולים לעזור וגם ליהנות ממוצר איכותי משודרג וטוב יותר אז פתרנו את הכל. מטרת מיחזור הצמיגים היא להוריד את רמת זיהום האוויר מכיוון שהצמיגים פולטים חומרים שמסכנים את הסביבה וגורמים לזיהום אוויר משמעותי מיחזור צמיגים הוא פתרון מושלם. בעולם כבר יישמו את השיטה הזאת וגם בישראל קיימים מקומות בהם ניתן למחזר את הצמיגים.

 

כאשר ממחזרים את הצמיג פשוט מחדשים אותו בעזרת מילוי מיוחד ובכך נותנים לצמיג חיים ארוכים יותר. צמיגים ממוחזרים יכולים להגיע בכל מיני ורסיות כאלו ואחרות, אפילו ניתן למצוא צמיגים ממוחזרים בגני שעשועים , צמיגים יפים צבעוניים המעניקים חיות ושמחה לילדים וכמובן מתקן נעים לשחק בו. עוד אפשרויות בהם ניתן לעשות שימוש מצוין וזה מוצרי ריצוף לשבילים.

 

מיחזור הצמיגים בהחלט מספק תשובה טובה לסביבה בריאה ונעימה יותר, ולכן צריכים יותר ויותר להיות מודעים למצב ולנסות למחזר צמיגים, מכיוון שבעולם כבר מודעים לתופעה הזו כאן בישראל עוד אין מודעים רבה ככל הניתן וכדאי למנף את התחום בכדי לחסוך הוצאות מיותרות על צריכת גומי. פה הכמויות הם אדירות של צמיגים, הרי כולנו מחליפים צמיגים ברכבים ובכך נוצר מלאי גדול מאוד וכדאי להשתמש בו בתבונה, ומיחזור צמיגים זוהי בהחלט אפשרות מצוינת לתהליך זה.

 

מפעלים של מיחזור צמיגים קיימים במספר ערים בארץ אבל זה לא מספיק וצריך מפעלים נוספים על מנת להגיע למיחזור מקסימאלי של צמיגים. עוד דבר שכדאי לדעת וזה גם אנו האזרחים הפשוטים יכולים לסייע באיכות הסביבה וזה אם נקפיד על מילוי אוויר בצמיג בכמות המתאימה כך חייו של הצמיג יהיו ארוכים יותר בלפחות ב4-5 שנים ולא נצטרך להחליף במהירות רבה אתה צמיגים ולדלל קצת במצבור הצמיגים השחוקים הקיימים במגרשי מכוניות.

 

slide2

404